این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد شادی ولیزاده کاملا محفوظ می باشد

کشور آلمان

کشور آلمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/02 0 نظر

کشور آلمان

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان ، کشوری در قاره‌ی اوپا است .

پایتخت آلمان شهر برلن است .

آلمان از شمال با درای شمال ، دانمارک و دریای بالتیک ، از شرق با لهستان و جمهوری چک ، از جنوب با اتریش و سوئییس و از غرب با فرانسه ، لوکزامبورگ ، بلژیک و هلند هم مرز است.

آلمان با 82 ملیون نفر جمعیت ، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است .

کشور آلمان


آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان ، کشوری در قاره‌ی اوپا است .

پایتخت آلمان شهر برلن است .

آلمان از شمال با درای شمال ، دانمارک و دریای بالتیک ، از شرق با لهستان و جمهوری چک ، از جنوب با اتریش و سوئییس و از غرب با فرانسه ، لوکزامبورگ ، بلژیک و هلند هم مرز است.

آلمان با 82 ملیون نفر جمعیت ، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است .

 

تاریخچه آلمان


اولین گروه از انسان‌های متمدن که در آلمان ساکن شدند رومی‌ها بودند . آلمان تا سال 800 میلادی حکومت مقتدری نداشت و دائما مورد هجوم دیگر کشورهای همسایه قرار می‌گرفت . شاه لودوویگ آلمانی ، اولین پادشاه آلمانی زبان این کشور است . از این پس دیگر کشورها مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند .پس از این دوره ، حکومت آلمان به امپراطوری روم رسید و این دوره شامل قرون وسطی می‌شود که با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود . از رویدادهای مهم آن زمان می‌توان به ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر اشاره کرد . در اوایل قرن 19 ، امپراطوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت .

با پایان جنگ جهانی اول و گسترش نژاد پرستی ، نوبت به حزب نازی رسید تا قدرت کشور را در دست بگیرد . این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود .پس از آن ، این کشور به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم شد . نهایتا در سال 1990 دو آلمان شرقی و غربی متحد شدند و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دادند .

 

نظام سیاسی آلمان


آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارا 16 ایلت است . این ایالت‌ها در برخی مسائل می‌توانند به صورت مستقل عمل کنند . هم اکنون آلمان یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و همینطور به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا ، به نوعی موتور اقتصادی پولی یورو محسوب می‌شود .

آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم خسارات زیادی را متحمل شده و نقش زیادی در این 2جنگ داشته است . پس از پایان جنگ ، توانست کشور را با کمک وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت بازسازی کند .

هم‌اکنون جمهوری فدرال آلمان یکی از اعضای سازمان ملل متحد ، کشورهای گروه پنج و گروه هست ، ناتو و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است .

 

جغرافیای آلمان


بزرگترین ایالت آلمان ، بایرن (باواریا) در جنوب و کوچکترین آنها ایالت برمن در شمال غربی آلمان است .

همچنین شهرهای بزرگ آلمان عبارتند از برلین ، هامبورگ ، مونیخ و فرانکفورت .

سرزمین آلمان ترکیبی از دشت ، جنگل ، کوه ، ساحل و تعدادی جزیره ، مجموعه‌ای از دراچه‌ها و باتلاق‌ها است .در شما آلمان سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌اند . این دشت‌ها به دشت‌های مرکز آلمان وصل می‌شوند . بزرگترین دشت‌های آلمان ، دشت‌های منطقه لایپزیگ ،  دشت‌های راین و وستفالن می‌باشند . همچنین در شمال آلمان تعداد زیادی دریاچه و برکه یافت می‌شوند .

 

اتباع خارجی در آلمان


هامبورگ ، برلین ، هسن و بادن-وورتمبرگ بالاترین میزان حضور اتباع خارجی را دارا می‌باشند . ولی در ایالت‌های جدید اتباع خارجی کمتر از 2درصد جمعیت را شکل می‌دهند . حدود 20درصد از جمعیت آلمان را مهاجران تشکیل می‌دهند .

هامبورگ بیشترین میزان مهاجران را با حدود 30درصد جمعیت کل مهاجران به خود اختصاص داده است .

بخش اصلی مهاجران به این کشور را ترک‌ها با حدود 18درصد ، لهستانی‌ها با حدود 13درصد ، روس‌ها با حدود 9درصد ، قزاق‌ها با حدود 8درصد و ایتالیایی‌ها با حدود 5درصد تشکیل داده‌اند.

 

اشتغال در آلمان


از افراد مشغول به کار در آلمان 53/2درصد را مردان و 46/8درصد را زنان تشکیل می‌دهند  . حدود 2 ملیون نفر در آلمان فاقد شغل هستند .

نظرات

captcha Refresh