این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد شادی ولیزاده کاملا محفوظ می باشد

اطلاعات کامل کشور گرجستان

اطلاعات کامل کشور گرجستان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/28 0 نظر

کشور گرجستان واقع در انتهای شرقی دریای سیاه ، در قسمتهای جنوبی قاره اصلی کوه های قفقاز بزرگ است. این کشور در شمال و شمال شرق به روسیه، در شرق و جنوب شرقی به آذربایجان، در جنوب به ارمنستان و ترکیه و در غرب توسط دریای سیاه محدود است.

کشور گرجستان


کشور گرجستان واقع در انتهای شرقی دریای سیاه ، در قسمتهای جنوبی قاره اصلی کوه های قفقاز بزرگ است. این کشور در شمال و شمال شرق به روسیه، در شرق و جنوب شرقی به آذربایجان، در جنوب به ارمنستان و ترکیه و در غرب توسط دریای سیاه محدود است .

گرجستان شامل سه مهاجران قومی است :

  1. آبخازیا (Abkhazia  ) : در شمال غربی ( شهر Sokhumi )

  2. آجاریا ( Ajaria ) : در جنوب غربی ( شهر اصلی  Bat'umi)

  3. اوستیای جنوبی (  South Ossetia) : در شمال ( شهر Tskhinvali )

پایتخت گرجستان شهر تفلیس است .

کشور گرجستان

ریشه های مردم گرجستان عمیقا در تاریخ گسترش می یابد؛ میراث فرهنگی آنها به همان اندازه باستانی و غنی است . در طول دوره قرون وسطایی، یک امپراتوری قدرتمند گرجی وجود داشت که بین قرون 10 و 13 در اوج خود قرار داشت. پس از دوره ای طولانی از سلطۀ ترکیه و ایران، گرجستان توسط امپراتوری روسیه در قرن نوزدهم به امضا رسید . هنگامی که گرجستان به اتحاد جماهیر شوروی پیوست ، یک دولت گرجی مستقل از سال  1918 تا 1921 بوجود آمد . در سال 1936، گرجستان یک جزء اصلی از اتحاد شوروی بود به همین ترتیب تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ادامه یافت . در دوره شوروی، اقتصاد گرجستان مدرن و متنوع بود . گرجستان در تاریخ 19 نوامبر 1989 استقلال خود و در تاریخ 9 آوریل 1991 حاکمیت خود را اعلام کرد.

دهه 1990، دوره ای از بی ثباتی و ناآرامی های مدنی در گرجستان بود؛ زیرا اولین دولت سرنگون شد و جنبش های جدایی طلب در اوستیای جنوبی و آبخازیا ظاهر شد.

 

بیشتر بخوانید

راهنمای سفر به گرجستان

 

سرزمین گرجستان


به استثناء دشت حاصلخیز کلچیز باستان ( Colchis )  کوهستان کالخیدا ( Kolkhida ) ، جایی که افسانه ها به دنبال پشم زرین بودند ، زمین گرجستان عمدتا کوهستانی است و بیش از یک سوم آن توسط جنگل یا بیشه پوشیده شده است.

چشم اندازهای بسیار زیادی وجود دارد، از سواحل دریای ساتروپیک تا یخ و برف خط قله قفقاز. چنین مکانهایی درمنطقه نسبتا کوچک کشور قابل توجه است .

کوه های گرجستان

آب و هوای گرجستان


قفقاز همانند یک مانع گرجستان را از نفوذ هوای سرد از شمال محافظت می کند، در حالی که کشور به نفوذ مداوم هوا گرم و مرطوب از دریای سیاه باز است .

غرب گرجستان دارای آب و هوای مرطوب است ، در حالی که شرق گرجستان دارای طیف وسیعی از اقلیمی است که از مرطوب به حالت خشک و نیمه گرمسیری متفاوت است .

دره کالخیدا دارای آب و هوای نیمه گرمسیری با ارتفاع حدود 1600 تا 2000 فوت است و منطقه ای از آب و هوای مرطوب و متوسط در بالای آن قرار دارد .

بالاتر از حدود 6.600 تا 7.200 فوت ، آلپ ، یک منطقه با آب و هوای خاص وجود دارد که هیچ در واقع تابستانی ندارد . بیش از 11.200 تا 11.500 فوت برف و یخ در تمام طول سال وجود دارد.

در شرق گرجستان، در سطح داخلی پایین تر، درجه حرارت پایین تر از بخش های غربی در همان ارتفاع است .

گرجستان غربی در طول سال دارای بارندگی های سنگینی به میزان 40 تا 100 اینچ (1000 تا 2500 میلیمتر) میباشد . جنوب کالخیدا بیشترین بارش را دریافت می کند و رطوبت به شمال و شرق کاهش می یابد . زمستان در این منطقه خفیف و گرم است . در مناطق پایینتر از 2000 تا 2300 فوت، میانگین دما در ماه ژانویه هرگز کمتر از 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) نیست و آب و هوای زمستانی نسبتا گرم و آفتابی میباشد . همچنان در گرجستان مناطق ساحلی وجود دارد که میانگین درجه حرارت آن حدود 41 درجه فارنهایت ( 5 درجه سانتیگراد ) و دمای تابستانی در حدود 71 درجه فارنهایت (22 درجه سانتیگراد) است .

در شرق گرجستان ، بارش با فاصله از دریا کاهش می یابد و در دشت ها و قله ها به 16 تا 28 اینچ می رسد ، اما در کوه ها تا دو برابر افزایش می یابد . مناطق جنوب شرقی خشک ترین مناطق هستند و همچنین زمستان خشک ترین فصل منطقه است. حداکثر بارندگی در انتهای بهار رخ می دهد . بالاترین دما در نیمه زمین در ماه ژوئیه رخ می دهد (حدود 77 درجه فارنهایت [25 درجه سانتیگراد])، در حالی که دمای متوسط ماه ژانویه در بیشتر منطقه از 32 تا 37 درجه فارنهایت (0 تا 3 درجه سانتیگراد) است .

 

جمعیت گرجستان


تراکم جمعیت در گرجستان نسبتا بالا است اما کمتر از ارمنستان و آذربایجان است. اکثریت قریب به اتفاق جمعیت در مناطق با ارتفاع کمتراز 2600 فوت است و تراکم جمعیت با افزایش ارتفاع کاهش می یابد.

در دوره شوروی، جمعیت گرجستان با روند مشخصی به سوی شهرنشینی افزایش یافت. در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت در شهرها زندگی می کنند . علاوه بر این، بخش قابل توجهی از جمعیت که به عنوان روستایی تعریف شده است ، درحقیقت در حوضۀ شهری شهرهای نزدیک قرار دارد. شرکت هایی برای پردازش اولیه محصولات کشاورزی در روستاها ساخته شده اند، در حالیکه کارخانه های پردازش سنگ معدن و صنایع سبک نیز در حال افزایش هستند. در نتیجه، بسیاری از روستاهای سنتی آرام به جوامع متمایز مدرن تبدیل شده اند . تعداد ساکنان روستایی به علت توزیع وسیع شاخه های کارآفرینی اقتصاد مانند چای و کشت و زرع های سنتی گرم باقی مانده است .

تفلیس ( پایتخت کشور) ، یک شهر باستانی با بسیاری از آثار معماری است که با ساختمان های مدرن ترکیب می شود ، در شرق گرجستان قرار دارد و تا حدودی در یک دره ی زیبا از رودخانه کورا واقع شده است . سایر مراکز شهرهای K'ut'aisi، Rust'avi، Sokhumi و Bat'umi میباشند .

 

مردم گرجستان


احتمال این است که گرجی ها ، که نام خودشان را "کارتلوئی" نامیده اند ("گرجستان" از نام فارسی "گورج" برای آنها استنتاج شده .) ، همیشه در این منطقه زندگی می کردند که با نام "ساکارلوو" شناخته می شوند . از لحاظ قومی ، گرجستان معاصر همگن نیست ، بلکه منعکس کننده اختلافات و قواعد منطقه قفقاز است . حدود چهار پنجم مردم گرجی هستند ؛ بقیه ارامنه ، روس ها ، آذربایجانی ها ، و در تعداد کمتر، اوستیایی ها ، یونانی ها ، آبخازیایی ها و دیگران است .

زبان گرجی یکی از اعضای خانواده زبانهای کاتلوئی ( قفقاز جنوبی ) است. این زبان الفبای خود را دارد که تصور می شود در قرن پنجم شکل گرفته و گویش های بسیاری وجود دارد .

بسیاری از گرجستانی ها اعضای کلیسای ارتدوکس گرجستان ، کلیسای Autochephalous هستند. علاوه بر این ، مسلمانان ، ارتودوکس روسی ، جوامع اورشلیم و جوامع یهودی نیز وجود دارند .

کشور گرجستان

گرجی ها یک ملت با افتخار با فرهنگ قدیمی هستند . همچنین به مهمان نوازی، عشق به زندگی، هوش عاطفی، حس شوخ طبعی و طول عمر شناخته شده اند ( اگرچه آمار و ارقام از این ادعای گذشته پشتیبانی نمی کنند .) .

کشور گرجستان

اقتصاد گرجستان


اقتصاد گرجستان شامل کشاورزی متنوع و مکانیکی همراه با یک پایگاه صنعتی که به خوبی توسعه یافته است ، میباشد . کشاورزی حدود نیمی از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و حدود یک چهارم نیروی کار را استخدام می کند ؛ بخش صنعت و خدمات هر یک در حدود یک پنجم نیروی کار را استخدام می کند.

پس از استقلال گرجستان ، اقتصاد گرجستان به علت بی ثباتی سیاسی ( که مانع سرمایه گذاری خارجی شد) ، از دست دادن روابط تجاری مناسب با دولت های اتحاد جماهیر شوروی سابق ، ناآرامی های مدنی در آبخازیا و اوستیای جنوبی به بدترین حالت ممکن تبدیل شده بود . گرجستان تلاش کرد تا اقتصاد فرماندهی خود را به یک سازمان بر اساس اصول بازار تبدیل کند : قیمتها آزاد شدند ، سیستم بانکی اصلاح شد و برخی از شرکت های دولتی و موسسات خرده فروشی خصوصی شد .

بانک ملی گرجستان که بانک مرکزی آن میباشد ، پول ملی یعنی لاری گرجستان را صادر می کند . اکثر موسسات مالی گرجستان بورس اوراق بهادار و اکثر بانک های آن در تفلیس واقع شده اند.

 

بیشتر بخوانید

آموزش زبان گرجی

 

منابع گرجستان


در داخل کشور گرجستان ذخایر زغال سنگ ( به ویژه در Tqvarch'eli و Tqibuli ) ، نفت ( در Kazeti ) ، و انواع دیگر منابع مختلف ،از ذغال سنگ نارس تا سنگ مرمر وجود دارد . ذخایر منگنز از Chiat'ura در گرجستان رقیب هند ، برزیل و غنا در کمیت و کیفیت میباشد .

منابع آب آن نیز قابل توجه است . عمیق ترین و قوی ترین رودخانه ها برای اهداف هیدروالکتریکی عبارتند از: Rioni و شاخه های آن، Inguri، Kodori و Bzyb . این رودخانه های غربی سه چهارم ظرفیت کل را تشکیل می دهند .

ذخایر نفتی در نزدیکی Bat'umi و Pot'i در دریای سیاه واقع شده است.

 

صنعت گرجستان


بنیاد سوخت و انرژی در گرجستان به عنوان پایه ای برای صنعتی شدن خدمت کرده است. ده ها ایستگاه برق آبی، از جمله گیاهان Rioni و Sokhumi و بسیاری از ایستگاه های زغال سنگ و گاز طبیعی، ساخته شده اند و همه در حال حاضر به یک سیستم قدرت واحد تبدیل شده اند .

صنعت زغال سنگ یکی از قدیمی ترین صنایع استخراج معادن است که بر روی معادن Tqibuli بازسازی شده متمرکز شده است . منگنز و مواد معدنی غیر متالیکی و صنایع مختلف را در سراسر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق عرضه می کنند . کارخانه متالورژی Rust'avi ، واقع در نزدیکی پایتخت ، اولین فولاد خود را در سال 1956 تولید کرد . در بازار روسیه ، اوکراین و دیگر نقاط کشور، محصولات فولادی ورقه ورقه و محصولات لوله بدون درز وجود دارد . Zestap'oni دومین مرکز متالورژی بزرگ است.

صنعت ماشین آلات تولید طیف متنوعی از محصولات ، از لوکوموتیوهای راه آهن الکتریکی ، وسایل نقلیه سنگین و تجهیزات متحرک زمین گرفته تا ماشین آلات تراش و دقت . محصولات تخصصی شامل ماشین آلات جمع آوری چای و دستگاه های ضد چروک برای محصولات کاشته شدۀ کشور می باشد . تولید در شهرهای بزرگ متمرکز است.

صنایع شیمیایی گرجستان ، تولید مواد معدنی، مواد مصنوعی و الیاف و محصولات دارویی می باشد.

صنعت ساخت و ساز، با استفاده از مواد اولیه محلی ، کشور را با سیمان ، تخته سنگ و بسیاری از سازه های ساختمانی و قطعات ساخته شده از پیش ساخته تهیه می کند.

کالاهای تولیدی که معمولا مورد استفاده قرار می گیرند قبلا وارد بخش بزرگی از جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده اند ، اما سیستم صنفی روشنایی که در مناطق مصرف عمده در گرجستان واقع شده است ، در حال حاضر پنبه ، پشم و پارچه ابریشم و همچنین اقلام لباس .

محصولات صنایع غذایی عبارتند از چای ، میز و دسر . تولید براندی و شامپاین نیز به خوبی توسعه یافته است . سایر فعالیت های صنایع غذایی شامل لبنیات و کنسرو می شود .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

آخرین دانلود های رایگان

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

مطالب مرتبط