این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد شادی ولیزاده کاملا محفوظ می باشد

معرفی بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه

معرفی بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/12 0 نظر

10 دانشگاه از دانشگاه‌های کشور ترکیه در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. کشور ترکیه کشوری با فراز و نشیب‌های تاریخی بسیار زیادی می‌باشد. این کشور به نحوی متصل کننده‌ی اروپا و آسیا است و از وضعیت اقتصادی و جغرافیایی نسبتا خوبی برخوردار است.

10 دانشگاه از دانشگاه‌های کشور ترکیه در فهرست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. کشور ترکیه کشوری با فراز و نشیب‌های تاریخی بسیار زیادی می‌باشد. این کشور به نحوی متصل کننده‌ی اروپا و آسیا است و از وضعیت اقتصادی و جغرافیایی نسبتا خوبی برخوردار است. 

همچنین وجود کوه‌ها و مناظر زیبا و مقاصد گردشگری و توریستی فراوان لذت درس خواندن در این کشور را دو چندان می‌کند.

10 دانشگاه برتر کشور ترکیه

کشور ترکیه به دلیل آنکه به ایران نزدیک است و از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است مقصد بسیاری از دانشجویان و جوانان ایرانی است. در این مقاله ما به شما 10 دانشگاه برتر کشور ترکیه را که در رتبه‌بندی QR قرار دارند معرفی می‌کنیم.

دانشگاه بیلکنت ترکیه (Bilkent Üniversitesi)

  • دانشگاه بیلکنت اولین دانشگاه کشور ترکیه در رتبه‌بندی QR است.
  • این دانشگاه در سال 1984 ساخته شده.
  • دانشگاه بیلکنت یک دانشگاه خصوصی و غیر انتفاعی است که در شهر آنکارا قرار دارد.
  • نام دانشگاه از عبارت Billim Kenti به معنای شهر دانش گرفته شده است.
  • این دانشگاه در سال 2012-2011 رتبه 204 جهان را در رتبه‌بندی موسسه تایمز قرار گرفت.
  • این دانشگاه در سال 2015 در رتبه‌ی 255-201 در رتبه‌بندی موسسه تایمز قرار گرفت.
  • این دانشگاه در سال 2017 در رتبه 430-421 رتبه‌بندی QR قرار گرفته است.
  • آموزش این دانشگاه به زبان انگلیسی است.
  • این دانشگاه شامل دانشکده‌های : هنر ، مدیریت ، اقتصاد ، موسیقی ، آموزش ، مهندسی ، ادبیات ، علوم انسانی ، علوم پایه و حقوق می‌باشد.
  • هزینه‌ی این دانشگاه حدود 14هزاردلار است که در دو قسط پاییز و بهار از دانشجویان گرفته می‌شود.

 

 

دانشگاه کوچ (Koç University)

دانشگاه کوچ یکی از 10 دانشگاه برتر ترکیه است که در سال 1993 تاسیس شد و نام خود را از موسس آن، وهبی کوچ (Koç) گرفته است. زبان تدریس آن به انگلیسی است و فقط 4 درصد دروس به زبان ترکی تدریس می‌شود.

رشته‌های اقتصاد، مدیریت، پرستاری و حقوق از جمله رشته‌های این دانشگاه است. از مزیت‌های این دانشگاه اعطای بورسیه به دانشجویان آن است و تقریبا 14 درصد از دانشجویان، از این بورسیه‌ها بهره‌مند می‌شوند. دانشگاه کوچ شامل دانشکده‌های علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد، مهندسی و مدرسه‌ی عالی بهداشت است. دانشکده‌ عالی بهداشت بورسیه ویژه‌ای برای دانشجویان در نظر گرفته است، ولی باید به ازای استفاده از این بورسیه در بیمارستان آمریکا خدمت کنند. این دانشگاه از نظر رتبه‌بندی QR سال 2017، در رتبه 440-431 قرار دارد.

 

 

دانشگاه سابانجی (Sabancı University)

دانشگاه سابانجی یکی از 10 دانشگاه برتر ترکیه از نظر رتبه‌بندی جهانی QR سال 2017، در رتبه‌ 470-461 قرار گرفته است. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و از نظر سطح کیفیت آموزشی و تحقیقاتی در رتبه‌ بالایی قرار دارد. این دانشگاه از سه دانشکده و یک مدرسه تشکیل شده است. دانشکده‌ هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده‌ مدیریت و مدرسه‌ زبان، از جمله‌ دانشکده‌های این دانشگاه برتر ترکیه هستند.

 

 

دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)

دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا قرار دارد و در فهرست 10 دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. این دانشگاه در زمینه‌ علوم پایه و مهندسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کلیه‌ دروس‌ در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. این دانشگاه 45 رشته‌ کارشناسی و پنج دانشکده معماری، علوم پایه، اقتصاد، علوم مدیریتی، علوم آموزشی و فنی و مهندسی دارد. افرادی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند، باید مدرک آیلتس (IELTS) یا مدرک تافل(TOEFL) داشته باشد و در صورت نداشتن این مدارک، باید نمره قابل قبول این دانشگاه را در امتحان تعیین سطح زبان به دست آورند.

 

 

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi)

دانشگاه بغازیچی در سال 1863 در بخش اروپایی ترکیه تاسیس شد. این دانشگاه سابقه‌‌ای طولانی‌ در میان دانشگاه‌های ترکیه دارد . دانشگاه بغازیچی در رتبه‌بندی QR سال 2017 در رتبه 500-491 قرار دارد. بغازیچی یکی از 10 دانشگاه برتر ترکیه است و از دانشکده‌‌های ادبیات، علوم پایه، اقتصاد و فنی و مهندسی تشکیل شده است و رشته‌هایی مانند علوم اجتماعی، هنر و علوم مهندسی در آن، رونق بسیاری دارد.

 

 

دانشگاه فنی استانبول (Teknik Üniversite)

دانشگاه فنی استانبول یک دانشگاه بین‌المللی و دولتی است که در شهر استانبول قرار گرفته است. در سال 2009 از طرف موسسه‌ی THES رتبه‌ 108 را در میان دانشگاه‌های فنی دنیا کسب کرده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی QR سال  2017، در رتبه 650-601 قرار دارد.

 

 

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

دانشگاه حاجت تنبه در شهر آنکارا واقع شده است. دانشگاه علوم پزشکی آن بسیار معروف بوده و برترین دانشگاه پزشکی ترکیه است. این دانشگاه 5 مرکز آموزشی دارد. قسمتی از این دانشگاه در منطقه Beytepe قرار دارد و شامل دانشکده‌ اقتصاد، بازرگانی، علوم آموزشی، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم در فضایی به اندازه‌ 6 میلیون متر مربع می‌شود. این دانشگاه از نظر رتبه‌‌بندی جهانی در رتبه‌ 800-751 قرار گرفته است.

 

 

دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi)

دانشگاه آنکارا یکی دیگر از 10 دانشگاه برتر ترکیه است که در سال 1925 ساخته شده و کار خود را با رشته‌ حقوق آغاز کرد. این دانشگاه 15 دانشکده و 31 موسسه‌ تحقیقاتی دارد. این دانشگاه برتر ترکیه دارای دانشکده‌هایی در محله‌های مختلف است. تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی انجام می‌شود. این دانشگاه کتابخانه‌ بزرگی دارد که میلیون‌ها کتاب را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار داده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی در ردیف 1000-801 قرار دارد.

 

 

دانشگاه قاضی (Gazi Üniversitesi)

دانشگاه قاضی هم در فهرست 10 دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. این دانشگاه ابتدا در سال 1926 توسط آتاتورک در قالب موسسه‌ تربیت معلم قاضی ساخته شد. این دانشگاه دارای 15 دانشکده و 9 مدرسه‌ عالی و 26 مدرسه تحقیقات عالی است. در سال 1982، آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا با هم ترکیب شدند و تبدیل به یک دانشگاه معتبر با نام قاضی شدند. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی سال 2017، در ردیف 1000-801 قرار دارد.

 

 

دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)

دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی است و در ردیف 10 دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد. از نظر رتبه‌بندی جهانی، مانند دو دانشگاه قبلی، در ردیف 1000-801 قرار دارد. این دانشگاه از 17 دانشکده و پنج پردیس تشکیل شده است. دانشگاه استانبول که در فهرست 10 دانشگاه برتر ترکیه قرار دارد، هر سال بیش از 60 هزار دانشجوی کارشناسی و 80 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش می‌کند.

نظرات

captcha Refresh